Seminarski i Diplomski Rad

Bronhijalna astma 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Drzavni univerzitet u Novom Pazaru

Uvodni deo
1.Pojam astme
Bronhijalna astma je hronična bolest koja se ispoljava ponovljenim epizodama reverzibilne opstrukcije bronha, što se manifestuje u gušenju, kašlju, nedostatku vazduha, uz često povećanu produkciju mukoidnog ispljuvka. U našoj zemlji, prevalencija astme u dece se kreće od 1,5 do 5% i predstavlja četvrtinu svih hroničnih bolesti dece. Može se javiti u svako doba. U 80% astmatične dece početak bolesti je do sedme godine života, vrlo često već u dobi odojčadi.
Astma je kompleksna i polietiološka bolest u kojoj alergijski, infektivni, biohemijski psihološki faktori imaju raznu ulogu u pojedinih bolesnika. U astmi dece osnovni uzrok je njihova atopijska konstitucija, što znači nasledna dispozicija za alergijsku reakciju na alergene. Uzročni alergen je najčešće iz grupe inhalacijskih alergena: kućna prašina (grinje), polen trava i stabala, životinjske dlake, perje, buđ. Astmu odojčeta i malog deteta češće uzrokuju nutritivni alergeni, od kojih su najvažniji: jaje, riba, mleko, orasi, jagode, soja itd. Među bolesnicima ima onih u kojih se nikakav alergijski proces ne može utvrditi i taj oblik astme se zove nealergijska astma a izazvana je najčešće respiratornih infekcijama, emocionalnim poremećajima i jačim fizičkim naporima.
Pod pojmom bronho opstrukcije podrazumeva se spazam glatkih mišića bronhija, edem bronhalne sluznice i povećana količina lepljivog sekreta u bronhima. Taj trijas promena izaziva reverzibilno suženje bronhalnog stabla, a posledice su otežano disanje i poremećena raspodela vazduha u krvi i plućima. Napad može trajati nekoliko minuta do nekoliko sati a ako traje duže od 24 sata, govori se astmatskom statusu. Učestalost napada je takođe promenljiva, a broj se kreće od nekoliko napada u godini dana do nekoliko u toku jednog dana.
 
Brojni su uzroci njenog nastanka, a dele se na spoljašnje i unutrašnje. Spoljašnji se odnose na okruženje u kojem čovek živi (aerozagađenje, globalno zagrevanje planete, promena klimatskih faktora, urbanizacija, veća prisutnost alergena i polena u vazduhu...), a unutrašnji na samog obolelog (genetska predispozicija, način života, ishrana bez protektivnih materija, sa upotrebom aditiva i veštačkih materija, tzv. fast fud ishrana, štetna navika pušenja, naročito budućih majki tokom trudnoće, učestale infekcije, prevelika upotreba antibiotika, vakcinacija, gojaznost, smanjena fizička aktivnost, stalan boravak u kući, a retko u prirodi...). Udruženo delovanje tih faktora izaziva pojavu bolesti.
 
Smatra se da od ukupnog broja obolelih dve trećine imaju alergijsku astmu. Alergeni koji mogu da je izazovu jesu unutrašnji (kućna prašina, grinje, buđ, životinjska dlaka) ili spoljašnji (polen drveća, trave i korova). Najčešće pojavi astme prethode simptomi u gornjim disajnim putevima u vidu kijavice, sekrecije i osećaja zapušenosti nosa, a mogu trajati godinama.
 
Zbog navedenih tegoba pacijent se obraća svom lekaru, potom i specijalisti za plućne bolesti. U Institutu za plućne bolesti Vojvodine postoji Alergološka ambulanta, u kojoj se svakodnevno obavljaju pregledi bolesnika koji su tamo upućeni zbog sumnje na astmu ili se redovno kontrolišu nakon postavljene dijagnoze.
Kadar Alergološke ambulante prati savremene svetske principe i novine u lečenju astme.
2.Uzroci nastanka

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!